Rob has logged 272 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★
Edit this entry  
28
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Seduced and Abandoned

Seduced and Abandoned

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
An Invisible Sign

An Invisible Sign

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Philomena

Philomena

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bettie Page Reveals All

Bettie Page Reveals All

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gravity

Gravity

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Weekend

Weekend

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
An Unlikely Weapon

An Unlikely Weapon

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Wooden Crosses

Wooden Crosses

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry