Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barbie

Barbie

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast X

Fast X

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Creed III

Creed III

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Our Planet

Our Planet

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Ghost Town

Ghost Town

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry