Bobby Erwin Putra has logged 762 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sherina's Adventure

Sherina's Adventure

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Imperfect

Imperfect

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Menyemai Terang Dalam Kelam

Menyemai Terang Dalam Kelam

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pengkhianatan G30S/PKI

Pengkhianatan G30S/PKI

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Charades of Time

The Charades of Time

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
1 2 3

1 2 3

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mun Foong, A.K.A Wayward

Mun Foong, A.K.A Wayward

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Door Lock

Door Lock

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Flower In A Part

A Flower In A Part

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Letter to Momo

A Letter to Momo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seoul Tour

Seoul Tour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Among the Separations(搬家)

Among the Separations(搬家)

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rahtree: Flower of the Night

Rahtree: Flower of the Night

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hi5teria

Hi5teria

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Question Mark

Question Mark

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wiro Sableng: 212 Warrior

Wiro Sableng: 212 Warrior

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Till Death Love Us Apart

Till Death Love Us Apart

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We Were the Best

We Were the Best

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Numberman Theory

The Numberman Theory

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Resurrection of Angel Eyes

The Resurrection of Angel Eyes

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
3Sum

3Sum

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
P2

P2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry