Sort by

Bob has logged 448 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Passing

The Passing

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Psychomagic, a Healing Art

Psychomagic, a Healing Art

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Corruption of Chris Miller

The Corruption of Chris Miller

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellmaster

Hellmaster

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night Evelyn Came Out of the Grave

The Night Evelyn Came Out of the Grave

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Karate Christmas Miracle

A Karate Christmas Miracle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Magic Christmas

One Magic Christmas

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Footprints

Footprints

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
VFW

VFW

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Disconnected

Disconnected

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Formula for a Murder

Formula for a Murder

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shock

Shock

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry