RSS feed for Bob

Bob has logged 43 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Top Pee-wee

Big Top Pee-wee

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paganini Horror

Paganini Horror

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Monster

The Monster

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heart of Midnight

Heart of Midnight

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Clowns

The Clowns

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nightwish

Nightwish

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Starman

Starman

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dusty II: Rusty's Revenge

Dusty II: Rusty's Revenge

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fubar

Fubar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bones Brigade: An Autobiography

Bones Brigade: An Autobiography

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pocket Ninjas

Pocket Ninjas

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Les Cousins

Les Cousins

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dusty

Dusty

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Skinner

Skinner

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry