• The Beyond

    ★★★★

  • Cannibal Ferox

    ★★★

  • Ms .45

    ★★★★

  • Christiane F.

    ★★★★

  • Bloody Moon

    ★★★½

  • The Howling

    ★★★½

  • Diva

    ★★★★

  • Madhouse

    ★★★½

  • My Bloody Valentine

    ★★★★

  • Burial Ground

    ★★★★

  • The Other Hell

    ★★★

  • Scanners

    ★★★½

  • New Year's Evil

    ★★★

  • Nightmare City

    ★★½

  • Night of the Zombies

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Maniac

    ★★★★½

  • House on the Edge of the Park

    ★★★½

  • Christmas Evil

    ★★★

  • Terror Train

    ★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • The Last Metro

    ★★★

  • The Night of the Hunted

    ★★★½

  • City of the Living Dead

    ★★★★½

  • Antropophagus

    ★★★½

  • Invasion of the Flesh Hunters

    ★★★★

  • Contamination

    ★★★½

  • The Children

    ★★★

  • Effects

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • Out of the Blue

    ★★½

  • Humanoids from the Deep

    ★★★½

  • The Watcher in the Woods

    ★★★

  • Harlequin

    ★★½

  • Zombie Holocaust

    ★★★½

  • The Changeling

    ★★★★

  • Cruising

    ★★★★

  • The Fog

    ★★★★½

  • Cannibal Holocaust

    ★★★★½

  • Inferno

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★

  • Beyond the Darkness

    ★★★★

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★

  • The Amityville Horror

    ★★★★

  • The Wanderers

    ★★

  • Snapshot

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • The Evictors

    ★★★½

  • Mad Max

    ★★★★

  • Phantasm

    ★★★★½

  • Tourist Trap

    ★★★½

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Long Weekend

    ★★★★

  • American Boy: A Profile of Steven Prince

    ★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • The Silent Partner

    ★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★

  • The Grapes of Death

    ★★★★

  • Jaws 2

    ★★★★

  • The Bloodstained Shadow

    ★★★

  • Damned in Venice

    ★★★½

  • Terror

    ★★★½

  • Opening Night

    ★★★★

  • House

    ★★★★½

  • Shock

    ★★★½

  • The Psychic

    ★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★

  • Ruby

    ★★★