• Deep Red

    ★★★★½

  • Eyeball

    ★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★½

  • The Living Dead at Manchester Morgue

    ★★★½

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • The Cars That Ate Paris

    ★★★

  • Female Trouble

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Phase IV

    ★★★½

  • Death Wish

    ★★★★

  • Dark Star

    ★★★

  • The Perfume of the Lady in Black

    ★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★½

  • Magnum Force

    ★★★½

  • Amarcord

    ★★★★

  • A Virgin Among the Living Dead

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Don't Be Afraid of the Dark

    ★★★

  • American Graffiti

    ★★★

  • Death Smiles on a Murderer

    ★★★★

  • The Friends of Eddie Coyle

    ★★★½

  • Day for Night

    ★★★★

  • Messiah of Evil

    ★★★★

  • The Iron Rose

    ★★★½

  • Cries and Whispers

    ★★★★

  • Don't Torture a Duckling

    ★★★★

  • The Red Queen Kills Seven Times

    ★★★★

  • Man from Deep River

    ★★★

  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

    ★★★

  • Female Prisoner #701: Scorpion

    ★★★★

  • So Sweet, So Dead

    ★★★

  • Images

    ★★★★

  • Tombs of the Blind Dead

    ★★★½

  • What Have You Done to Solange?

    ★★★★

  • All the Colors of the Dark

    ★★★★

  • Seven Blood-Stained Orchids

    ★★★½

  • Dirty Harry

    ★★★½

  • Four Flies on Grey Velvet

    ★★★

  • Born to Win

    ★★★

  • Death Walks on High Heels

    ★★★★

  • A Bay of Blood

    ★★★★½

  • The Fifth Cord

    ★★★

  • The Case of the Scorpion's Tail

    ★★★★

  • Black Belly of the Tarantula

    ★★★½

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★★★

  • Wake in Fright

    ★★★★

  • Walkabout

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★½

  • The Strange Vice of Mrs Wardh

    ★★★★

  • Donkey Skin

    ★★★★

  • Husbands

    ★★★

  • The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

    ★★★★

  • The Clowns

    ★★★½

  • The Breach

    ★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★

  • Hatchet for the Honeymoon

    ★★★½

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★

  • The Honeymoon Killers

    ★★★½

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    ★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Goke, Body Snatcher from Hell

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • The Swimmer

    ★★★★

  • Death Laid an Egg

    ★★★½

  • Weekend

    ★★★★

  • PlayTime

    ★★★★

  • Viy

    ★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★½