• Dirty Harry

    ★★★½

  • Four Flies on Grey Velvet

    ★★★

  • Born to Win

    ★★★

  • Death Walks on High Heels

    ★★★★

  • A Bay of Blood

    ★★★★½

  • The Fifth Cord

    ★★★

  • The Case of the Scorpion's Tail

    ★★★★

  • Black Belly of the Tarantula

    ★★★½

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★★★

  • Wake in Fright

    ★★★★

  • Walkabout

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Daughters of Darkness

    ★★★★

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★½

  • The Strange Vice of Mrs Wardh

    ★★★★

  • Donkey Skin

    ★★★★

  • Husbands

    ★★★

  • The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

    ★★★★

  • The Clowns

    ★★★½

  • The Breach

    ★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★

  • Hatchet for the Honeymoon

    ★★★½

  • Five Dolls for an August Moon

    ★★★½

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★

  • The Honeymoon Killers

    ★★★½

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    ★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Goke, Body Snatcher from Hell

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • The Swimmer

    ★★★★

  • Death Laid an Egg

    ★★★½

  • Weekend

    ★★★★

  • PlayTime

    ★★★★

  • Viy

    ★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★½

  • Blow-Up

    ★★★

  • Persona

    ★★★★

  • Kill, Baby... Kill!

    ★★★★

  • The Possessed

    ★★★★

  • Red Desert

    ★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★

  • The Masque of the Red Death

    ★★★

  • The Soft Skin

    ★★★½

  • Blood and Black Lace

    ★★★★

  • Black Sabbath

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • Winter Light

    ★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★

  • Jules and Jim

    ★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★½

  • The City of the Dead

    ★★★½

  • Black Sunday

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Magnificent Seven

    ★★½

  • The Virgin Spring

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Les Cousins

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★½

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★