Bob has logged 364 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terror in the Aisles

Terror in the Aisles

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cannibal World

Cannibal World

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom Gunslinger

The Phantom Gunslinger

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Fanny Hill

Fanny Hill

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Scorpion King 4: Quest for Power

The Scorpion King 4: Quest for Power

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dylan Dog: Dead of Night

Dylan Dog: Dead of Night

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wraith

The Wraith

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frightmare

Frightmare

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kids in the Hall: Brain Candy

Kids in the Hall: Brain Candy

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Force

Death Force

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rikki-Tikki-Tavi

Rikki-Tikki-Tavi

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys

Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Parents

Parents

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Shock to the System

A Shock to the System

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Timestalkers

Timestalkers

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
SST: Death Flight

SST: Death Flight

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tapeheads

Tapeheads

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
SlingShot

SlingShot

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chaos on the Bridge

Chaos on the Bridge

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Why Horror?

Why Horror?

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry