RSS feed for marina
  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

    “of course it’s pete, look at him”

  • Welcome to Marwen

    Welcome to Marwen

    ★★

    dad made me watch this. love to see a straight character absorb all of the problems of being gay without actually making him gay

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    absolutely no one is doing it like taika

  • Noelle

    Noelle

    ★★★

    yoga instructor bill hader is the best gift i’ve ever received

  • The Big Lebowski

    The Big Lebowski

    ★★★★★

    is this your homework, larry?

  • Hot Rod

    Hot Rod

    ★★★★

    my name is dave and i like to party

  • Carrie

    Carrie

    ★★★½

    good for her

  • Iron Jawed Angels

    Iron Jawed Angels

    ★★★

    this had such a fantastic cast? but some uh. Choices certainly were made with the soundtrack and editing. plus alice and lucy didn’t kiss :/

  • It

    It

    ★★★

    i would happily die for dennis christopher’s eddie kaspbrak

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

    “i've gone where the universe takes me my whole life. it's better to make those decisions for yourself.”

    a two hour long episode of breaking bad, which was exactly what i wanted this to be.

    aaron paul EGOT campaign.

  • Sinister 2

    Sinister 2

    ★★

    the movie? bad but james ransone? hot and he runs over a kid with a truck

  • Sinister

    Sinister

    ★★

    just wanna feed mr. james ransone a nice warm bowl of soup