Sort by

Marvin has logged 278 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★½
Edit this entry  
26
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'

Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry