Sort by

Marvin has logged 36 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cleveland Smith, Bounty Hunter

Cleveland Smith, Bounty Hunter

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nazi Sharks

Nazi Sharks

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Boxing Kangaroo

The Boxing Kangaroo

1895
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry