Sort by

Marvin has logged 29 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry