RSS feed for Michael
  • The Anderson Tapes

    The Anderson Tapes

    ★★★½

    Career criminal John "Duke" Anderson (Sean Connery) gets released from prison after 10 years and almost immediately begins planning to rob the tenants of an exclusive New York apartment building which is home to a number of wealthy residents and his ex-girlfriend (Dyan Cannon). While this film is ostensibly a heist thriller it's also a pointed commentary on the age of surveillance. Unbeknownst to Duke and the gang of ex-cons he's recruited for the job is that the building is…

  • A Dandy in Aspic

    A Dandy in Aspic

    ★★★½

    Cold War thriller concerning a British spy named Eberlin (Laurence Harvey) who's ordered to hunt down and assassinate a KGB double agent named Krasnevin responsible for the deaths of several British agents. This is no small task when you consider that,unbeknownst to his superiors, Eberlin is in fact a double agent himself. There's twists and turns abound in this well-crafted spy film, the final feature from director Anthony Mann, which features generally good performances, a memorable Quincy Jones score, and…

  • Un flic

    Un flic

    ★★★★

    The final directorial effort by French director Jean-Pierre Melville stars Alain Delon as depressed, world weary Paris police chief Commissaire Edouard who's carrying on an affair with a emotionally detached woman named Cathy (Catherine Deneuve) who's other current boyfriend, nightclub owner Simon (Richard Crenna), just happens to also be a cunning bank robber and drug smuggler. The three form an unlikely love triangle complicated by the fact that Edouard is investigating a robbery that, unbeknownst to him, was perpetrated by…

  • Savage Dawn

    Savage Dawn

    ★★★

    Action exploitation film featuring Lance Henriksen as Ben Stryker an military veteran who stops by the small town of Aqua Dulce, Texas to visit his war buddy Tick Rand (George Kennedy) only to find the town overrun by a vicious biker gang known as the Savages led by the sadistic Pigiron (William Forsythe). Typical biker movie sleaze fest is elevated by the terrific cast which also includes Karen Black in a supporting role and Sam Kinison in a truly bizarre…

  • Terror Train

    Terror Train

    ★★

    The victim of a fraternity prank (Derek MacKinnon) which left him hospitalized comes back to terrorize the group of coeds responsible on board a train they've booked over New Year's to celebrate their graduation from medical school. Dim, low energy Canadian slasher film is pretty unremarkable with only the solid performance by Jamie Lee Curtis, as one of the killers primary targets, and the presence of famed illusionist David Copperfield as a magician (talk about type casting) standing out. This…

  • Rambo: Last Blood

    Rambo: Last Blood

    ★★

    Unnecessary follow-up to 2008's Rambo finds John Rambo (Sylvester Stallone) ten years down the road having seemingly found peace helping to raise Gabriela (Yvette Monreal) teenage granddaughter of family friend Maria (Adriana Barraza) at his family ranch in Bowie, Arizona which borders Mexico. However, when Gabriela runs afoul of a vicious Mexican cartel Rambo must once again lean on his lethal skills to rescue her. Hyper violent, often unpleasant, entry in the long in the tooth action franchise seems an…

  • Duel at Diablo

    Duel at Diablo

    ★★★★

    Tough, violent western starring James Garner as Jess Remsberg a frontier scout searching for the person who killed his wife who ends up helping an Army Cavalry unit fend off an attack by Apaches. Sidney Poitier also stars as Toller a veteran of the Buffalo Solidiers and skilled horse breaker who also gets roped into helping out. Also features Bibi Andersson and Dennis Weaver in supporting roles as a married couple who've been recently reunited after Remsberg rescues the wife…

  • The Pink Panther

    The Pink Panther

    ★★★★½

    First film in the classic series of comedies about bumbling French Inspector Jacques Clouseau (Peter Sellers) centers on his attempts to bring the elusive jewel thief know as The Phantom (David Niven) to justice. This initial entry focuses more on Niven and Robert Wagner, who plays his nephew, and their attempts to steal the legendary Pink Panther Diamond from the lovely Princess Dahla (Claudia Cardinale) then it does on Clouseau who's more of a supporting character. That being said, it's…

  • Rambo

    Rambo

    ★★★½

    Belated fourth film in the Rambo franchise finds John Rambo (Sylvester Stallone), having presumably attempted to leave his violent past behind, now living in Thailand and earning money capturing snakes and piloting a small boat. A group of idealistic missionaries try to hire him to take them up river into war torn Burma to help with relief efforts. Reluctant at first, Rambo is talked into helping them out by Sarah Miller (Julie Benz) who appeals to his humanity. Of course…

  • Earth vs. the Flying Saucers

    Earth vs. the Flying Saucers

    ★★★½

    The Ray Harryhausen stop-motion effects are the true star of this alien invasion tale where aliens from a dying planet arrive in UFOs and attempt to invade the Earth which they've picked as a new home. A pair of newlyweds, hero scientist Russell Marvin (Hugh Marlowe) and his bride Carol (Joan Taylor) attempt to find a way to stop them. Solid sci-fi tale has a few several clever ideas, solid performances, and the requisite levels of destruction vividly depicted via…

  • Plan 9 from Outer Space

    Plan 9 from Outer Space

    ★★★

    One of the most infamous so bad it's good movies of all time from the master of such fare, Director Ed Wood. Yet I feel kind of bad even putting that caveat on a film such as this. Sure this film is not good in the conventional sense of the word. The production values are shoddy, the acting is bad, the story is incomprehensible, stock footage is relied on way too heavily and it's not particularly well incorporated to boot.…

  • Raw Force

    Raw Force

    ★★★

    A relaxing vacation cruise turns in to a fight for survival when a karate club from Burbank finds themselves marooned on a island overrun with zombies. But not just any zombies. These are Kung Fu zombies. This film which is also know by the much better, albeit much more on the nose, title "Kung Fu Cannibals", is a wild, sleazy, violent, incomprehensible but somehow still entertaining exploitation smorgasbord of a film that also feature, addition to cannibals and Kung Fu,…