• Little Women

    ★★★

  • About Endlessness

  • Guest of Honour

    ½

  • The King

    ★½

  • Wasp Network

    ★★

  • The Laundromat

    ★★½

  • Ema

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Pain and Glory

  • The Souvenir

  • Killing

    ½

  • High Life

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Widows

  • Shadow

  • The Nightingale

    ★★½

  • 22 July

    ★★★

  • Vox Lux

  • Nice Girls Don't Stay for Breakfast

  • The Sisters Brothers

    ★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★½

  • Suspiria

  • Non-Fiction

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • First Man

    ★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Burning

  • Shoplifters

  • Happy as Lazzaro

  • Cold War

    ★★★★½

  • McQueen

    ★★½

  • Love, Simon

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★★

  • God's Own Country

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Lion

    ★★½

  • Nocturnal Animals

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Lemonade

  • Manchester by the Sea

    ★★★½

  • Spectre

    ★★★

  • A Bigger Splash

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Inside Out

  • Carol

    ★★★★★

  • Amy

  • Taxi

    ★★★★½

  • World of Tomorrow

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Pride

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • The Wonders

    ★★★½

  • The Way He Looks

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • Ida

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Under the Skin

  • Gravity