Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Read prior review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Edit this entry  
04
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
Edit this entry  
04
Guest of Honour

Guest of Honour

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★½
Edit this entry  
01
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Edit this entry  
07
Detour

Detour

1945
×
Edit this entry  
13
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Edit this entry  
20
Howards End

Howards End

1992
×
★★½
Edit this entry  
19
McQueen

McQueen

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
10
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry