• David Bowie Is Happening Now

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★

  • Django Unchained

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Laurence Anyways

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

  • Weekend

  • The Tree of Life

  • We Need to Talk About Kevin

  • The Social Network

  • Submarine

    ★★★★

  • Easy A

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Heartbeats

    ★★★

  • Another Year

    ★★★★

  • Shutter Island

  • Fantastic Mr. Fox

  • A Single Man

    ★★★

  • White Material

  • I Am Love

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • I Killed My Mother

    ★★★

  • Up

  • Coraline

  • The Dark Knight

  • WALL·E

  • Happy-Go-Lucky

    ★★★½

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • The Holiday

    ★★★½

  • Casino Royale

    ★★★★

  • Children of Men

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • Corpse Bride

  • Brokeback Mountain

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

  • Vera Drake

    ★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • Shrek 2

  • Mean Girls

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Elf

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Love Actually

    ★★★★

  • The Dreamers

  • The Hours

  • Far from Heaven

    ★★★½

  • Lilo & Stitch

  • The Pianist

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Y Tu Mamá También

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

  • Magnolia

  • Fight Club

  • American Beauty

  • Mickey Blue Eyes

  • The Sixth Sense

  • Beau Travail

  • All About My Mother

    ★★★