• The Matrix

  • Velvet Goldmine

    ★★★★

  • Scooby-Doo on Zombie Island

  • Rushmore

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Hercules

  • Scream

    ★★★½

  • Matilda

  • Secrets & Lies

    ★★★★½

  • Se7en

  • Safe

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • The Santa Clause

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Chungking Express

    ★★★½

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★

  • Dottie Gets Spanked

    ★★★★

  • Aladdin

  • Orlando

  • Howards End

    ★★½

  • Edward Scissorhands

  • Paris Is Burning

    ★★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Distant Voices, Still Lives

    ★★★★

  • Superstar: The Karen Carpenter Story

    ★★★★½

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

  • Maurice

    ★★★★★

  • Withnail & I

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★

  • Victor/Victoria

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • New York, New York

    ★★★★

  • The Ascent

    ★★★★

  • Suspiria

  • Taxi Driver

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Contempt

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Good Morning

    ★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Summertime

    ★★★★

  • Journey to Italy

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • All About Eve

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Heiress

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Detour

  • The Philadelphia Story

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Old Dark House

    ★★½