Abdullah has logged 61 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Keith

Keith

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ray

Ray

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry