• Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Consequences

  • Parent-Teacher Conference

  • Shoplifters

    ★★★★

  • A Quiet Place

  • Colette

    ★★★

  • One Cut of the Dead

    ★★★½

  • Wonder Wheel

    ★★★

  • Ivan

    ★★★½

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★½

  • Thelma

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Silence

    ★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★

  • Feather

    ★★★★

  • At Hostar

  • Under Still Waters

  • The Constitution

  • Nocturnal Animals

  • La La Land

  • It's Not the Time of My Life

  • The Neon Demon

  • Paterson

    ★★★

  • American Honey

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★½

  • Raw

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★

  • Dirty Grandpa

  • Girls Don't Cry

    ★★½

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

  • Little Fish

  • Courted

  • The Danish Girl

    ★★★★½

  • Francofonia

  • 11 Minutes

  • The Lobster

  • Inside Out

    ★★★★

  • Sweet Bean

  • Rams

  • Youth

  • Sicario

  • Son of Saul

    ★★★★½

  • Our Little Sister

  • Pitch Perfect 2

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Eisenstein in Guanajuato

  • The Club

  • Queen of the Desert

  • Ex Machina

  • Big Eyes

  • Exodus: Gods and Kings

  • American Sniper

    ★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Citizenfour

  • Gone Girl

  • The Springtime Sleep

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)