Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stems

Stems

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scavengers

Scavengers

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ivy

Ivy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Edit this entry  
26
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Murder by Natural Causes

Murder by Natural Causes

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In Search of Greatness

In Search of Greatness

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Summer Time Machine Blues

Summer Time Machine Blues

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Edit this entry  
11
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Enemy Mine

Enemy Mine

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry