Sort by

xan has logged 164 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shadows

Shadows

1958
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry