Lu has logged 275 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Knowing

Knowing

2009
×
Edit this entry  
08
The Rocker

The Rocker

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★½
Edit this entry  
19
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★½
Edit this entry  
18
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gallows

The Gallows

2015
×
★½
Edit this entry  
07
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry