Sort by

Lu has logged 271 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
27
2:22

2:22

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Angela's Christmas

Angela's Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Colette

Colette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chatroom

Chatroom

2010
×
Edit this entry  
03
Lazarus

Lazarus

2018
×
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Savages

Savages

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Constantine

Constantine

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Terminal

Terminal

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Despite the Falling Snow

Despite the Falling Snow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Puls

Puls

2010
×
Edit this entry  
22
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Colette

Colette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★
Edit this entry  
10
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
Edit this entry  
07
Fantasia

Fantasia

1940
×
Edit this entry  
07
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Greatest Movie Ever Sold

The Greatest Movie Ever Sold

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Holidays

Holidays

2016
×
Edit this entry