Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Forgotten
password
?
×
Search:
Z-portal
Activity
Activity
Films
Diary
Reviews
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Z-portal
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Z-portal’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Prime Video
Prime Video (subscription)
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
Hulu (subscription)
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2016
All time
2019
2017
2016
2015
2014
2013
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Z-portal has
logged 89 entries for films during 2016.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Dec
2016
15
Kickboxer: Vengeance
2016
×
★★
Edit this entry
15
Moana
2016
×
★★★★½
Edit this entry
12
A Christmas Horror Story
2015
×
★★★
Edit this entry
04
Yoga Hosers
2016
×
★★★
Edit this entry
Nov
2016
29
A Grand Night In: The Story of Aardman
2015
×
★★★★
Edit this entry
29
Chicken Run
2000
×
★★★½
Edit this entry
28
Iron Angels 2
1988
×
★★★★
Edit this entry
26
Michael Che Matters
2016
×
★★★
Edit this entry
13
Top Gun
1986
×
★★★½
Edit this entry
13
Man vs. Snake
2015
×
★★★
Edit this entry
12
Saturday Night Fever
1977
×
★★★½
Edit this entry
12
Sky High
2005
×
★★★½
Edit this entry
12
Hot Girls Wanted
2015
×
★★★
Edit this entry
11
Tricked: The Documentary
2013
×
★★½
Edit this entry
10
The Wicker Man
2006
×
★★
Edit this entry
09
Heavyweights
1995
×
★★★
Edit this entry
08
Milk Money
1994
×
★★★
Edit this entry
Oct
2016
31
New Mr. Vampire
1986
×
★
Edit this entry
31
The Final Girls
2015
×
★★★½
Edit this entry
29
Kung Fu Panda 3
2016
×
★★★
Edit this entry
28
Knock Knock
2015
×
★★★½
Edit this entry
24
The Fly
1958
×
★★★
Edit this entry
23
X-Men: Apocalypse
2016
×
★★★½
Edit this entry
09
Zootopia
2016
×
★★★★
Edit this entry
04
The Bodyguard
2016
×
★★★
Edit this entry
04
Mickey's House of Villains
2001
×
★★★
Edit this entry
Sep
2016
24
SPL 2: A Time for Consequences
2015
×
★★★½
Edit this entry
23
London Has Fallen
2016
×
★★★★
Edit this entry
09
American Ultra
2015
×
★★★½
Edit this entry
Aug
2016
15
Grease
1978
×
★★★½
Edit this entry
15
Sausage Party
2016
×
★★★½
Edit this entry
13
Cabin Fever
2016
×
★½
Edit this entry
06
Batman v Superman: Dawn of Justice
2016
×
★★★½
Edit this entry
04
Suicide Squad
2016
×
★★★★
Edit this entry
Jul
2016
31
Rise of the Legend
2014
×
★★½
Edit this entry
25
Hush
2016
×
★★½
Edit this entry
25
The Veil
2016
×
★★
Edit this entry
24
Zathura: A Space Adventure
2005
×
★★★½
Edit this entry
24
I Spit on Your Grave III: Vengeance is Mine
2015
×
★★½
Edit this entry
24
The Purge: Anarchy
2014
×
★★★½
Edit this entry
23
Pixels
2015
×
★★
Edit this entry
14
Ghostbusters
2016
×
★★★★
Edit this entry
08
Dope
2015
×
★★★★
Edit this entry
Jun
2016
28
Independence Day: Resurgence
2016
×
★★★★
Edit this entry
24
The Conjuring 2
2016
×
★★★★
Edit this entry
23
Ip Man 3
2015
×
★★★½
Edit this entry
15
Unknown Island
1948
×
★★★
Edit this entry
13
The Transporter Refueled
2015
×
★★½
Edit this entry
05
Cape Fear
1991
×
★★★
Edit this entry
May
2016
30
Fright Night 2: New Blood
2013
×
★
Edit this entry
Newer
Older
1
2