• Old

    Old

    ★★★½

    alex wolff screaming at the top of his lungs<3

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★

    meeting a tom my worst nightmare

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★½

    perfect

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★

    me wanda n vision my dream throuple

  • Framing Britney Spears

    Framing Britney Spears

    ★★★★

    this is so fucking heartbreaking

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★

    went into this unsure of what to expect from it. it surprised me with their dynamics and how volatile it was so consistently. my praise for this goes mostly to zendaya, john, and the cinematography. the script i felt the most critical towards, especially when marie critiques malcolms sexualization within his film, sam is known for that in euphoria. malcolm’s rant about being a man in hollywood and how his view is skewed by accusations of misogyny, sounds like some…

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

    the entire therapy scene was absolutely beautiful use of dialogue but i’m just in awe of the entirety. i <3 hunter schafer

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★½

    finally watched, wasn’t expecting expecting too much but the relationship between tom and frank best thing about this.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i’m a sucker for this color palette, much about the character’s arcs, the first/last shot of cassie,  and i enjoyed the kick to the almost not all men stance that bo’s character would’ve shown but definitely dissatisfied with the ending and her victory resulting in her death. but carey mulligan and laverne cox how can i really complain

  • Amélie

    Amélie

    ★★★★★

    been about a year since i rewatched this and it makes me feel the same butterflies in my stomach and tears welling in my eyes like it’s the first time i’ve seen it<3

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    what an absolutely perfect film to kick off the age of aquarius my heart is fluttering

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★½

    for franchise finales this BLEW endgame and rise of skywalker out of the water