Sort by

liv has logged 395 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Annie

Annie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Safety

Safety

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Time

Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Twister

Twister

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry