Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Robinson's Garden

Robinson's Garden

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Not for Resale

Not for Resale

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mr. Warmth: The Don Rickles Project

Mr. Warmth: The Don Rickles Project

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ultra Q The Movie: Legend of the Stars

Ultra Q The Movie: Legend of the Stars

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sympathy for the Underdog

Sympathy for the Underdog

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Diva in the Netherworld

Diva in the Netherworld

1980
×
Read the review Edit this entry  
08
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Northanger Abbey

Northanger Abbey

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Big Magnum Kuroiwa

Big Magnum Kuroiwa

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rape After

The Rape After

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Battle Royale High School

Battle Royale High School

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Net

The Net

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Digital Devil Story - Megami Tensei

Digital Devil Story - Megami Tensei

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wizard of Speed and Time

The Wizard of Speed and Time

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Edit this entry  
01
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
Psycho Sisters

Psycho Sisters

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Edit this entry  
27
Mannequin

Mannequin

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Funky Forest: The First Contact

Funky Forest: The First Contact

2005
×
★★★
Edit this entry