Sort by

booksaboutUFOs has logged 262 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Waitress

Waitress

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Little Otik

Little Otik

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Devils

The Devils

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
Goodbye CP

Goodbye CP

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Panic in High School

Panic in High School

1978
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ping Pong

Ping Pong

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Angel Guts: Nami

Angel Guts: Nami

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★½
Edit this entry  
27
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mandala

Mandala

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wildwood, NJ

Wildwood, NJ

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Tough Being a Man

It's Tough Being a Man

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Embryo Hunts in Secret

The Embryo Hunts in Secret

1966
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Last Bolshevik

The Last Bolshevik

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Raigyo

Raigyo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blood Brothers

Blood Brothers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Happiness

Happiness

1934
×
★★★
Edit this entry  
04
Mai-chan's Daily Life: The Movie

Mai-chan's Daily Life: The Movie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Naked Obsession

Naked Obsession

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dogra Magra

Dogra Magra

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pituitary Hunter

Pituitary Hunter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hollywood Chainsaw Hookers

Hollywood Chainsaw Hookers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Edit this entry