Sort by

booksaboutUFOs has logged 243 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Glimmer Man

The Glimmer Man

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Mail Order Murder: The Story Of W.A.V.E. Productions

Mail Order Murder: The Story Of W.A.V.E. Productions

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
Surf II: The End of the Trilogy

Surf II: The End of the Trilogy

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Personal Velocity

Personal Velocity

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
06
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★
Edit this entry  
29
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Delta Space Mission

Delta Space Mission

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Garden of Torment

The Garden of Torment

1976
×
★★½
Edit this entry  
12
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Debbie Does Damnation

Debbie Does Damnation

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fighting Back

Fighting Back

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Exit Wounds

Exit Wounds

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hell in the Pacific

Hell in the Pacific

1968
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Duck! The Carbine High Massacre

Duck! The Carbine High Massacre

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Best of the Best

Best of the Best

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Tora-san, His Tender Love

Tora-san, His Tender Love

1970
×
★★★
Edit this entry  
16
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
High Tension

High Tension

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★
Edit this entry