Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Guided by Voices

Guided by Voices

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★½
Edit this entry  
14
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tri

Tri

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
A Child’s Garden and the Serious Sea

A Child’s Garden and the Serious Sea

1991
×
★★½
Edit this entry  
12
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
moon blink

moon blink

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
...ere erera baleibu izik subua aruaren...

...ere erera baleibu izik subua aruaren...

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Violated Angels

Violated Angels

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Private Parts

Private Parts

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Screwed

Screwed

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mister America

Mister America

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Days in a Lonely Place

Last Days in a Lonely Place

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Seasons...

Seasons...

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ikebana

Ikebana

1957
×
★★★½
Edit this entry  
25
humming, fast and slow

humming, fast and slow

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Engram of Returning

Engram of Returning

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Permutations and Combinations

Permutations and Combinations

1976
×
★½
Edit this entry  
24
Breath/Light/Birth

Breath/Light/Birth

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sweet Love Remembered

Sweet Love Remembered

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
1857 (Fool's Gold)

1857 (Fool's Gold)

1981
×
★★½
Edit this entry  
24
Scroll 2

Scroll 2

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fausta

Fausta

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Cover Girl

Cover Girl

2018
×
★★★★
Edit this entry