RSS feed for Boolius

Boolius has logged 202 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Paradise: Love

Paradise: Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wavelength

Wavelength

1967
×
Read the review Edit this entry  
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★½
Edit this entry  
16
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★
Edit this entry  
16
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Always for Pleasure

Always for Pleasure

1978
×
★★★½
Edit this entry  
15
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
(nostalgia)

(nostalgia)

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
Read the review Edit this entry  
07
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nixon

Nixon

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Death of a Nation

Death of a Nation

2018
×
½
Edit this entry  
23
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Snowballs

Snowballs

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★½
Edit this entry  
16
The Power of Nightmares

The Power of Nightmares

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
½
Read the review Edit this entry