RSS feed for Boolius

Boolius has logged 27 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
JFK

JFK

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★½
Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Who is Arthur Chu?

Who is Arthur Chu?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★
Edit this entry