• The Interview

  • BoJack Horseman Christmas Special

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★

  • Unedited Footage of a Bear

    ★★½

  • American Sniper

    ★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Too Many Cooks

    ★★

  • John Wick

    ★★

  • Inherent Vice

    ★★

  • The Neighbors

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★

  • Tokyo Tribe

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★½

  • Twin Peaks: The Missing Pieces

    ★★★

  • Golden Time

    ★★

  • A Minute Ago

    ★★★½

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★½

  • Goodbye to Language

    ★★★★

  • God's Not Dead

  • The Mend

    ★★★

  • The Second Annual 'On Cinema' Oscar Special

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★½

  • Frank

    ★★½

  • Crazy World

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★

  • Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

    ★★½

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • humming, fast and slow

    ★★★★

  • Castello Cavalcanti

    ★★★

  • Center Jenny

    ★★★½

  • Jackass Presents: Bad Grandpa

    ★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★½

  • Her

    ★★½

  • The Web

  • Under the Skin

    ★★★★

  • 2070 Paradigm Shift

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • Computer Chess

    ★★★

  • World War Z

  • The Square

  • The Prodigal Stun(na)

    ★½

  • Fateful Findings

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★½

  • The Bling Ring

    ★½

  • The Great Gatsby

  • Black Mirror: The Waldo Moment

    ★½

  • The First Annual 'On Cinema' Oscar Special

    ★★★½

  • Black Mirror: White Bear

    ★★½

  • A Talking Cat!?!

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    ★★★★

  • Lincoln

    ★★½

  • The Comedy

    ★★½

  • The Pervert's Guide to Ideology

    ★★★

  • The Place Beyond the Pines

  • Spring Breakers

    ★★★½

  • To the Wonder

    ★★★½

  • The Master

    ★★★½

  • Frances Ha

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★

  • Killing Them Softly

    ★★½

  • The Dark Knight Rises

  • Holy Motors

    ★★★★

  • Ted