• Home Alone

    ★½

  • GoodFellas

    ★★★

  • Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

    ★★★★

  • Total Recall

    ★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★½

  • Drugstore Cowboy

  • Twin Peaks

    ★★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

    ★★

  • Ghostbusters II

    ★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Mystery Train

    ★★★½

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★

  • Baxter

    ★★★

  • Darkness, Light, Darkness

    ★★★½

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★½

  • They Live

    ★★★½

  • Vampire's Kiss

    ★★★½

  • Akira

    ★★★★

  • Coming to America

    ★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

  • Beetlejuice

    ★★½

  • Hairspray

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Spaceballs

    ★★

  • Gap-Toothed Women

  • True Stories

    ★★★★

  • River's Edge

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★½

  • Aliens

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★

  • Down by Law

    ★★★★½

  • Young Sherlock Holmes

    ★½

  • Tampopo

    ★★★½

  • Brazil

    ★★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★★½

  • Body Double

    ★★★

  • Ghostbusters

    ★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★

  • Stranger Than Paradise

    ★★½

  • Eddie Murphy: Delirious

  • Trading Places

    ★★★

  • Videodrome

    ★★★

  • Angst

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Tootsie

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Burden of Dreams

    ★★★½

  • Koyaanisqatsi

    ★★★½

  • Fitzcarraldo

    ★★★★

  • The Ravishing of Frank N. Stein

    ★★★★

  • Blow Out

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★½

  • 1857 (Fool's Gold)

    ★★½

  • Werner Herzog Eats His Shoe

    ★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • Garlic Is as Good as Ten Mothers

    ★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★

  • Dressed to Kill

    ★★★½

  • Caddyshack

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Sweet Love Remembered

    ★★★

  • Permanent Vacation

    ★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★½

  • Life of Brian

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Hearts

    ★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★