hannah has logged 60 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
Edit this entry  
30
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
Edit this entry  
30
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Edit this entry  
30
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Adventures of Dollie

The Adventures of Dollie

1908
×
Edit this entry  
29
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Edit this entry  
29
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Edit this entry  
29
Brain Dead

Brain Dead

1987
×
Edit this entry  
29
Orange Vampires

Orange Vampires

2018
×
Edit this entry  
29
…ere erera baleibu izik subua aruaren…

…ere erera baleibu izik subua aruaren…

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Breakaway

Breakaway

1967
×
Edit this entry  
28
Dorothy, the Kansas City Pot Head

Dorothy, the Kansas City Pot Head

1968
×
Edit this entry  
28
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
Edit this entry  
27
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pickle Surprise

Pickle Surprise

1989
×
Edit this entry  
26
Skagafjördur

Skagafjördur

2004
×
Edit this entry  
25
Study in Color and Black and White

Study in Color and Black and White

1993
×
Edit this entry  
24
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
10/65: Self-Mutilation

10/65: Self-Mutilation

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Mammals of Victoria

The Mammals of Victoria

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elephant

Elephant

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
YA PRIVATE SKY

YA PRIVATE SKY

2001
×
Edit this entry  
20
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
18
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Trypps #7 (Badlands)

Trypps #7 (Badlands)

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Anea 17

Anea 17

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
United States Wins the World Cup

United States Wins the World Cup

2014
×
Edit this entry  
15
Surrender

Surrender

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lullaby

Lullaby

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Anea 17

Anea 17

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Offering

Offering

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Chain

Chain

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★½
Edit this entry