Highest rated films

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Brigsby Bear

    ★★★★

  • High Noon

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • Inside Man

    ★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • Killing Them Softly

    ★★★★

  • Night Moves

    ★★★★

  • The Salvation

    ★★★★

  • Meantime

    ★★★★

  • The Stunt Man

    ★★★★

  • Message from the King

    ★★★★

  • The Chase

    ★★★★

  • Kicks

    ★★★★

  • King of the Gypsies

    ★★★★

  • Check It

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 99 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Anthropoid

Mar 22

Last Film

Under an Arctic Sky

Dec 21

Genres, Countries & Languages

Drama
59 films
Comedy
35 films
Thriller
25 films
Action
20 films
Crime
18 films
Adventure
13 films
Romance
11 films
Sci Fi
10 films
Mystery
7 films
History
6 films
USA
80 films
UK
17 films
France
9 films
Canada
8 films
Germany
7 films
Belgium
3 films
Australia
3 films
China
2 films
Netherlands
2 films
English
98 films
Spanish
8 films
French
8 films
Italian
4 films
German
4 films
Russian
3 films
Swedish
2 films
Urdu
2 films
Hindi
2 films
Afrikaans
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 79

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

I Am Not Your Negro
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Conclave
Average weighted rating:

3.1

Films boondoggle watched in 2017

  • Under an Arctic Sky
  • Young Ones
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Victoria & Abdul
  • The Trip to Spain
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Whole Truth
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Up in the Air
  • The Only Living Boy in New York
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Rock Dog
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Patti Cake$
  • The Giver
  • Brigsby Bear
  • Atomic Blonde
  • Predestination
  • Killing Them Softly
  • One of Us
  • Heaven Knows What
  • In Dubious Battle
  • Inside Man
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Duchess
  • Johnny Handsome
  • Sully
  • Car Dogs
  • The Driver
  • The Deadly Affair
  • The Hitman's Bodyguard
  • The Little Hours
  • Sleeping with Other People
  • Carol
  • The House
  • Spider-Man: Homecoming
  • Down with Love
  • The Chase
  • Goon: Last of the Enforcers
  • Baby Driver
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Sons of Perdition
  • Transformers: The Last Knight
  • The Conclave
  • Ben Hur
  • The Big Sick
  • Marc Maron: Too Real
  • Blood Father
  • Burnt
  • The Incredible Jessica James
  • Night Moves
  • The Salvation
  • Gold
  • We're No Animals
  • Rough Night
  • Going in Style
  • Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked
  • Table 19
  • Meantime
  • High Noon
  • Watchmen
  • Salt and Fire
  • Message from the King
  • Bridge of Spies
  • The Assignment
  • Undisputed
  • Dunkirk
  • The Stunt Man
  • The Bag Man
  • The Bad Batch
  • Winter's Tale
  • Crossed Tracks
  • Paper Man
  • Bad Santa 2
  • 1 Mile To You
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Check It
  • King of the Gypsies
  • I Am Not Your Negro
  • De-Lovely
  • Masterminds
  • The Most Hated Woman in America
  • Shepherds and Butchers
  • John Wick: Chapter 2
  • Sarah Silverman: A Speck of Dust
  • T2 Trainspotting
  • War Machine
  • Logan
  • The Place Beyond the Pines
  • Nerdland
  • Denial
  • The Discovery
  • Manglehorn
  • Gods of Egypt
  • The Love Witch
  • Kicks
  • Lion
  • Anthropoid

World Map

Highly rated films boondoggle is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Get Out
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more