Highest rated films

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★★

  • Greg Davies: You Magnificent Beast

    ★★★★

  • Hearts Beat Loud

    ★★★½

  • I Think We're Alone Now

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • The Fog of War

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Tickled

    ★★★★

  • Stories We Tell

    ★★★★

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★

  • Gimme Danger

    ★★★★

  • The Thief and the Cobbler

    ★★★★

  • The Wilby Conspiracy

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★½

  • Paddington

    ★★★½

  • Columbus

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 103 Films watched
  • 8.6 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Bright

Jan 2

Last Film

The Favourite

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
42 films
Drama
40 films
Action
21 films
Thriller
19 films
Adventure
18 films
Sci Fi
17 films
Crime
14 films
Fantasy
11 films
History
11 films
Documentary
10 films
USA
85 films
UK
28 films
France
6 films
China
4 films
Canada
4 films
Germany
4 films
Belgium
3 films
Malta
2 films
India
2 films
Ireland
2 films
English
101 films
French
11 films
Spanish
8 films
German
5 films
Italian
4 films
Latin
3 films
Chinese
3 films
Korean
3 films
Cantonese
2 films
Dutch
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 30

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Paddington 2
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Happytime Murders
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Watchmaker's Apprentice
Average weighted rating:

3.5

Films boondoggle watched in 2018

  • The Favourite
  • Support the Girls
  • The Festival
  • The Happytime Murders
  • The House with a Clock in Its Walls
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Miss Potter
  • The Maiden Heist
  • A Bridge Too Far
  • The Happy Prince
  • Papillon
  • Brewster McCloud
  • Byzantium
  • My Dinner with Hervé
  • Mandy
  • Light Sleeper
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Sorry to Bother You
  • The Book of Eli
  • American Animals
  • The Surrounding Game
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • The Cincinnati Kid
  • Maniac
  • Ant-Man and the Wasp
  • Hotel Artemis
  • Hearts Beat Loud
  • I Think We're Alone Now
  • Keanu
  • H.M.S. Defiant
  • Passage to Marseille
  • Columbus
  • Annihilation
  • Miami Vice
  • Gringo
  • Upgrade
  • BlacKkKlansman
  • Ocean's Eight
  • Super Troopers 2
  • Vernon, Florida
  • The Fog of War
  • Tickled
  • Geronimo: An American Legend
  • Jaws
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Southern Comfort
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Ideal Home
  • The Ballad of Lefty Brown
  • My Man Godfrey
  • Tabloid
  • The Wilby Conspiracy
  • Wild Bill
  • The Long Riders
  • You Were Never Really Here
  • Humor Me
  • Marie Antoinette
  • Ready Player One
  • Woman in Gold
  • A Wrinkle in Time
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • Kodachrome
  • The Clapper
  • Gimme Danger
  • Landline
  • Come Sunday
  • Cirque du Freak: The Vampire's Assistant
  • Girlfriend's Day
  • Girls Trip
  • Ping Pong Summer
  • The Watchmaker's Apprentice
  • Ricky Gervais: Humanity
  • Dead Reckoning
  • Infinity Baby
  • Greg Davies: You Magnificent Beast
  • Dinner for Schmucks
  • Paddington 2
  • The Harder They Fall
  • Justice League
  • The Cloverfield Paradox
  • Club Dread
  • I, Tonya
  • The Florida Project
  • Meru
  • Hamlet 2
  • Murder on the Orient Express
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Mute
  • Pasolini
  • Stories We Tell
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Last Flag Flying
  • The Foreigner
  • Thor: Ragnarok
  • The Thief and the Cobbler
  • A Man Called Ove
  • Paddington
  • Trespass Against Us
  • Magellan
  • Bright

World Map

Highly rated films boondoggle is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Shoplifters
  • Won't You Be My Neighbor?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more