Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry