Sort by

Boonmee has logged 270 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
James White

James White

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Happening

The Happening

2008
×
Read prior review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evolution of a Criminal

Evolution of a Criminal

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
God's Not Dead 2

God's Not Dead 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Crow

The Crow

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cleanse

The Cleanse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Another Evil

Another Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry