• Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Kimi

    ★★★★

  • The House

  • Beanie Mania

    ★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★½

  • Don't Look Up

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★

  • The Card Counter

    ★★★★

  • Untold: Malice at the Palace

  • Free Guy

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Pig

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Space Jam: A New Legacy

    ★½

  • The Tomorrow War

    ★½

  • No Sudden Move

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Mortal Kombat

  • Nobody

    ★★★½

  • Chaos Walking

    ★½

  • The Map of Tiny Perfect Things

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • A Glitch in the Matrix

  • Wonder Woman 1984

    ½

  • Let Them All Talk

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★

  • The Queen's Gambit

  • Shithouse

    ★★★★

  • Totally Under Control

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Hubie Halloween

    ★½

  • The Kid Detective

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Broken Hearts Gallery

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Class Action Park

    ★★½

  • Tenet

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★★

  • Selfie Dad

    ½

  • Da 5 Bloods

    ★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★

  • The Trip to Greece

    ★★★★

  • Impractical Jokers: The Movie

  • The Father

    ★★★★

  • The Rhythm Section

    ★½

  • Horse Girl

    ★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Possessor

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ½

  • Shirley

    ★★★★½

  • Zola

    ★★★★

  • Boys State

    ★★★½

  • Underwater

  • Cats

    ★½

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

  • 1917

    ★★½

  • Dark Waters

    ★★★★

  • The Knight Before Christmas

    ½