• The Prom

    ★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Creep

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Superbad

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • Betty Blue

  • WarGames

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★★

  • Alien

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

  • Phantom of the Paradise

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★