• WarGames

    WarGames

    ★★★½

    fun movie with a simple and profound message but also matthew broderick 😮‍💨

  • The Usual Suspects

    The Usual Suspects

    ★★★★

    quite literally better than any tarantino movie i’ve seen in terms of pulling off the backwards plot device, and he didn’t even have to use the n-word for shock value

  • Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

    Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

    ★★★★

    i’m surprised i’d never heard of this movie before it was mentioned to me, it should be a classic. i love tim roth and gary oldman and the story itself is so thought provoking and hilarious at the same time. note that you have to be familiar with all the events of hamlet to understand the plot

  • American Beauty

    American Beauty

    ★★★★½

    There’s nothing worse in life than being ordinary.

    As much as I had heard great things about this movie, I never wanted to give it the time of day. It always had this sense of grime to it in my mind, especially with Kevin Spacey front and center. But what I had failed to consider were the deeper meanings in the somewhat simple and disturbing idea of a man infatuated with his daughter’s best friend.

    American Beauty amazingly and casually…

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    i thought the liver joke was hilarious

  • Superbad

    Superbad

    ★★★

    a solid movie. i didn’t feel particularly affected by the story’s point until the very last scene, but it was enough to leave a positive impression. the first act of the movie is a little hard to get through due to the dialogue. it’s humor for a specific demographic, which definitely did not include me.

  • The Fly

    The Fly

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    jeff goldblum ear fall off

  • Creep

    Creep

    ★★★★

    holy shit this movie felt five hours long.

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★

    The shot-analyst in me couldn’t stop interrupting during this movie - always a good sign. I’m a huge fan of the campy quick zooms which give a sort of whiplash effect, as well as the incredibly detailed, sweeping long shots . The use of colors in clothing and set design is really brilliant as well. I always appreciate giving giving characters white pieces to gradually deteriorate and dirty over the course of the movie. 

    One of the movie’s strongest points…

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★

    hey paul

  • The Muppet Movie

    The Muppet Movie

    ★★★★★

    cinematic masterpiece

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★★

    -billy crystal
    -beautiful music
    -beautiful imagery
    -billy crystal