Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
Elsa & Fred

Elsa & Fred

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Son of the Bride

Son of the Bride

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★½
Edit this entry  
23
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bar

The Bar

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
Edit this entry  
08
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Love & Gelato

Love & Gelato

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
26
Caliphate

Caliphate

2020
×
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love for Sale

Love for Sale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild Child

Wild Child

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Banishing

The Banishing

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Edit this entry  
26
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
1922

1922

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry