RSS feed for Joshua
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Freaks

Freaks

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Keeper of Lost Causes

The Keeper of Lost Causes

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mad Love

Mad Love

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1930
×
Edit this entry  
20
Our Time

Our Time

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gucci Cruise 2020

Gucci Cruise 2020

2019
×
Edit this entry  
11
The Public Woman

The Public Woman

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Domino

Domino

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Szamanka

Szamanka

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hare Krishna

Hare Krishna

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Edit this entry  
27
LFO

LFO

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Derren Brown: Miracle

Derren Brown: Miracle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Chloe

Chloe

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Loro

Loro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fauve

Fauve

2018
×
Edit this entry  
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Demon

Demon

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry