RSS feed for Joshua

Joshua has logged 194 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Demon

Demon

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
13
Luz

Luz

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dark Crimes

Dark Crimes

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Stewart Lee: Stand-Up Comedian

Stewart Lee: Stand-Up Comedian

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Ring

The Ring

2002
×
★★
Edit this entry  
03
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Body Double

Body Double

1984
×
Edit this entry  
22
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
Edit this entry  
19
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Blob

The Blob

1958
×
Edit this entry  
16
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fractured

Fractured

2019
×
★★
Edit this entry  
12
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Demon

Demon

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shout

The Shout

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Altered States

Altered States

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry