RSS feed for Joshua
  • The Public Woman

    The Public Woman

    ★★★★★

    Zalawski’s “Adaptation”

    For real though, I haven’t seen a Zulawski film that hasn’t hit it out of the park. So worth the money

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★★

    This is the rating for the extended version. In some places the missing scenes help, fleshing out Mr. and Mrs. O’Brien, there own personal weaknesses and insecurities. However, in order to extend the length of certain sequences that existed in the first cut, music cues were moved, impacting the emotional punch (the music that plays while the O’Briens driving away from the house in the first cut now plays over a montage of Jack making new friends at a special…

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    ★★★½

    Holy aphorism, Batman!

  • Demon

    Demon

    ★★★★½

    The central figure in Marcin Wrona’s Demon is a dilapidated, abandoned barn. Water leaks through the ceiling, no carpet or flooring work exists other than the original wood, no wall-paper… the barn, and the property surrounding it, offer a fresh start for a well-off couple whose wedding is the following day. Yet, all the seemingly unclaimed ground for a new future is anything but, for Wrona is forcing us, through the guise of a new beginning, to test what a…

  • The Dead Center

    The Dead Center

    ★★★

    I've been waiting to see this for a while, simply because a new Shane-Carruth-anything is enough to have my hand over money almost automatically. I drove headfirst into this... and left semi fulfilled.
    The film uses its setting of a mental hospital to have mental illness and instability be the backdrop but not the actual cause of any of the horror on screen. This is in contrast to the typical use of mental institutions in horror films as the source…

  • Event Horizon

    Event Horizon

    ★★½

    Movie was meh, but that freaking set design. Yes.

  • High Life

    High Life

    ★★★★½

    Everything that I wanted Ad Astra to be, tone-wise.

  • Altered States

    Altered States

    I just don’t know

  • The Double Life of Véronique

    The Double Life of Véronique

    ★★★★½

    Watched this time with Insdorf's commentary included in the Criterion collection. It might have just been the vocal delivery, but her insights didn't discuss the actual content of the film, as much as talking about the director and how he leant towards a more enigmatic way of telling a story, which the story itself makes apparent. She will tell you information, and then, an hour into the same commentary, repeat the previously told information... or repeats mild variations of things…

  • Fargo

    Fargo

    ★★★½

  • Crank

    Crank

    ★★★★★

    repulsive.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    I am shattered.