RSS feed for Josh

Josh has logged 171 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Samsara

Samsara

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Boys: The Sherman Brothers' Story

The Boys: The Sherman Brothers' Story

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Brave

Brave

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Redline

Redline

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Amores perros

Amores perros

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Game Change

Game Change

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Innocence

Innocence

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cars 2

Cars 2

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
Read the review Edit this entry  
13
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry