RSS feed for Josh

Josh has logged 22 entries for films during June 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
Read the review Edit this entry  
20
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Project X

Project X

2012
×
★½
Read the review Edit this entry