Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Deep Throat

Deep Throat

1972
×
Read the review Edit this entry  
15
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Edit this entry  
06
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Girl

My Girl

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Let It Ride

Let It Ride

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Babe

Babe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gotti

Gotti

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
06
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Witness

Witness

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry